Aktualności
-
#zagininieNIEzapomniane – co każdy rodzic powinien wiedzieć
Każdy rodzic choć raz doświadczył chwili niepokoju, gdy stracił dziecko z oczu – na plaży, w sklepie czy na placu zabaw. To naturalne, że nie jesteśmy w stanie kontrolować wszystkiego. Warto jednak wiedzieć, że istnieją proste sposoby, by zminimalizować ryzyko takich sytuacji i przygotować dziecko do odpowiedniego zachowania się w krytycznej sytuacji. Kampania #zaginioneNIEzapomniane to zbiór sprawdzonych wskazówek dla rodziców i opiekunów – do wykorzystania na co dzień.
Dodano: 25.05.2025 -
O progresji wiekowej i ważnych zdjęciach
Z mł. insp. Dariuszem Zajdlem, biegłym z zakresu badań antroposkopijnych Wydziału Badań Dokumentów i Informacji Śledczej Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji rozmawia Izabela Pajdała.
Dodano: 24.05.2025 -
#zaginioneNIEzapomniane – nadal szukamy Ewy
W kampanii #zaginioneNIEzapomniane przypominamy historie dzieci, które pewnego dnia po prostu… „zniknęły bez śladu”. Ich nazwiska nie powinny wybrzmiewać tylko w aktach spraw. Za każdą z tych historii stoją bliscy, którzy każdego dnia żyją z pytaniem bez odpowiedzi: „Co się wówczas wydarzyło?” Dziś wracamy do sprawy 10-letniej Ewy Wołyńskiej z Karlina w województwie zachodniopomorskim. Zniknęła sprzed domu, z własnego podwórka. Bez śladu.
Dodano: 23.05.2025 -
Co zrobić, gdy się zgubię? – ważne zasady dla najmłodszych – kampania #zaginioneNIEzapomniane
W Twoim życiu może zdarzyć się taka sytuacja, kiedy będąc rodzicami w sklepie, na festynie czy w parku stracisz ich z oczu i zgubisz się. Nagle się rozglądasz – i ich nie ma! Postaraj się zachować wtedy spokój! Wystarczy, że zapamiętasz kilka prostych zasad, które pomogą Ci szybko wrócić do rodziców czy opiekunów. Jesteś dzielny i na pewno dasz sobie wtedy radę!
Dodano: 22.05.2025 -
Nie strasz dziecka policjantem – zaufanie zamiast lęku - kampania #zaginioneNIEzapomniane
„Bo jak nie będziesz grzeczny, to zabierze cię policjant!” – to pozornie niewinne zdanie wciąż można usłyszeć na placach zabaw, na ulicy czy w domach. Tymczasem buduje ono mur strachu tam, gdzie powinno budować zaufanie. W kampanii #zaginioneNIEzapomniane mówimy: dziecko nie może bać się zwrócić do policjanta o pomoc – od tego może zależeć jego zdrowie i życie.
Dodano: 21.05.2025 -
Moje dziecko zaginęło – w kampanii #zaginioneNIEzapomniane radzimy, co w takiej sytuacji robić?
Zniknięcie dziecka to jedna z najbardziej dramatycznych sytuacji, z jakimi może się zmierzyć rodzic lub opiekun. W jednej chwili pojawia się lęk i tysiące pytań: „Co robić? Gdzie szukać? Kiedy dzwonić na Policję?” Strach i poczucie bezradności nie mogą paraliżować działań. Każda sekunda jest na wagę złota. Dlatego w ramach kampanii informacyjnej #zaginioneNIEzapomniane, przygotowaliśmy prosty i skuteczny schemat postępowania: SPRAWDŹ – POMYŚL – ZGŁOŚ. To konkretne kroki, które pomogą Ci w pierwszych minutach w sytuacji zaginięcia dziecka – niezależnie od jego wieku.
Dodano: 20.05.2025 -
#zaginioneNIEzapomniane – nadal szukamy Seweryna
W kampanii #zaginioneNIEzapomniane wracamy do pięciu nierozwiązanych spraw zaginięć dzieci i nastolatków. Pięć historii, które mogłyby się zakończyć inaczej – gdyby tylko ktoś zechciał ujawnić prawdę sprzed lat. Dziś przypominamy sprawę zaginięcia Seweryna Adamczyka. W chwili zaginięcia miał 16 lat. Minęło już ponad 11 lat – ale jego bliscy wciąż czekają i wierzą, że poznają prawdę.
Dodano: 19.05.2025 -
#zaginioneNIEzapomniane – wciąż czekamy na Andżelikę
W ramach kampanii #zaginioneNIEzapomniane wracamy do spraw, które od lat nie dają spokoju rodzinom i „kryminalnym”. Jedną z nich jest zaginięcie 10-letniej Andżeliki Rutkowskiej z Koła w województwie wielkopolskim. Dziewczynka zniknęła wczesnym popołudniem spod bloku, w którym było mieszkanie jej dziadków. Ślad urwał się błyskawicznie – ale tęsknota i nadzieja, że wróci, trwają do dziś.
Dodano: 18.05.2025 -
Podcast „Policja ZAPRASZA - #zaginioneNIEzapomniane”
Kampania #zaginioneNIEzapomniane to sposób, by powiedzieć: pamiętamy. O dzieciach, które kiedyś zaginęły, i o tych, którzy wciąż na nie czekają. W tym odcinku rozmawiamy o działaniach, które trwają mimo upływu lat. Gościmy mł. insp. Małgorzatę Puzio-Brodę z Komendy Głównej Policji i Izabelę Jezierską-Świergiel z Fundacji ITAKA. Mówimy o poszukiwaniach, o codziennej pracy, ale też o emocjach – o bezradności, wytrwałości, zmęczeniu i nadziei. O tym, jak wspierać rodziny zaginionych, jak rozmawiać z dziećmi o bezpieczeństwie i dlaczego szybka reakcja ma znaczenie. To spokojna rozmowa o sprawach, które wcale nie cichną z czasem.
Dodano: 17.05.2025 -
#zaginioneNIEzapomniane - wciąż czekamy na Monikę
W ramach kampanii #zaginioneNIEzapomniane przypominamy pięć spraw zaginięć dzieci, które mimo upływu lat wciąż nie zostały wyjaśnione. Każdy trop, każde wspomnienie, każda informacja może być kluczem do ich rozwiązania. Dziś wracamy do sprawy zaginięcia 14-letniej Moniki Kobyłki. Zniknęła tuż obok domu. Ślad po niej urwał się nagle – ale nadzieja na jej powrót nigdy nie zgasła. I choć od tego tragicznego dnia minęły lata, wciąż może istnieć ktoś, kto zna prawdę.
Dodano: 16.05.2025